MUZEUM > LUKSUS PRL-u > GRAMOFON SONY PS-F5

 

GRAMOFON SONY PS-F5
(LINEAR TRACKING, DIRECT DRIVE)

PRODUCENT - SONY JAPAN

SONY PS-F5 - w pełni automatyczny gramofon linearny z napędem bezpośrednim typu direct drive.
Przeznaczony do odtwarzania płyt z prędkością 33 i 45 obr/min. Mimo automatyki producent przewidział możliwość ręcznego wyboru wielkości płyty i rodzaju obrotów. Możliwość pracy pionowej lub poziomej. Zasilanie 6 V z zewnętrznego zasilacza lub z baterii (4 ogniwa R6). Wyjście na dwie pary słuchawek.

W urządzeniu zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. Tradycyjne ramię zastąpiono mniejszym, którego ruch
odbywa się liniowo, wzdłuż promienia płyty (tą technologię zastosowano później w gramofonach laserowych). Położenie igły możemy obserwować dzięki przejrzystej przezroczystej szybce. Gramofon odtwarza płyty bez względu na to w jakiej pozycji go ustawimy, pionowej lub poziomej. Praca urządzenia jest bardzo cicha, można powiedzieć że bezszelestna. Nowoczesny bezpośredni napęd direct drive podnosi jakość dźwięku jak i klasę sprzętu, a przy tym niezawodność urządzenia.

Jest to jeden z najmniejszych gramofonów na świecie, który dzięki niewielkim wymiarom i zasilaniu (również) z baterii
pozwoli nam cieszyć się muzyką w każdym miejscu, tzn. wszędzie tam gdzie weźmiemy go ze sobą.

Gramofon może współpracować z domowym zestawem HI-FI jak i prezentowanym przykładowo zestawem
głośnikowym SONY APM-007AV. Kolumny wyposażono w nowoczesne głośniki szerokopasmowe typu APM. Specjalna kwadratowa membrana głośników wykonana jest w technologii "plastra miodu" i pokryta aluminium. Głośniki takie są dość drogie w produkcji ale wierność odtwarzania dźwięku jest w tym przypadku najlepsza i niezastąpiona. Aktywny zestaw głośnikowy może korzystać ze swojego wzmacniacza lub wzmacniacza podłączanego urządzenia, co oznacza że doprowadzony do kolumn sygnał można dodatkowo wzmocnić. Kolumny podobnie jak gramofon są zasilane z baterii lub z zasilacza.

Prezentowany zestaw produkowano w latach osiemdziesiątych. Tak naprawdę nie wiadomo w jakim kierunku
rozwijano by dalszą produkcję tradycyjnych gramofonów. Może trochę szkoda, że tak szybko wynaleziono następce gramofonu, odtwarzacz płyt kompaktowych.

 

Fotografie: Użytkownik cumulation z serwisu aukcyjnego Allegro