MUZEUM > RTV > MAGNETOFON SZPULOWY M 2406 QD

 

MAGNETOFON SZPULOWY M 2406 QD 4CH
(STEREO QUADRO HI-FI)

PRODUCENT - Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka UNITRA-ZRK Warszawa

Magnetofon szpulowy M 2406 QD jest rozbudowaną wersją M 2405 S.
Opracowany w 1974 roku, produkowany seryjnie od 1977 roku. M 2406 QD to magnetofon typu deck (bez wzmacniacza mocy) o czym informuje nas literka D na końcu nazwy. Do wyboru dwa tryby odczytu / zapisu, STEREO i QUADRO. Konstrukcyjnie magnetofon niezgodny ze standardowym zapisem stereo.

Magnetofon M 2406 QD należy do rodziny magnetofonów ZK 200. Część mechaniczna została adaptowana niemal bez zmian, zrezygnowano jedynie z niższej prędkości przesuwu taśmy i zwiększono nieco obudowę. Ze względu na niedopracowany mechanizm magnetofon borykał się z problemem nierównomierności przesuwu taśmy, który dyskwalifikował urządzenie z klasy sprzętu HI-FI. Pozostawienie wyższej prędkości 19,05 cm/s było częściową próbą rozwiązania tego problemu. Duża prędkość nie sprzyjała jednak ekonomice ponieważ niosła ze sobą szybkie zużycie taśm, zwłaszcza przy nagraniach kwadrofonicznych dokonywanych w jednym kierunku (na całej szerokości taśmy). Inne wady konstrukcyjne to przewijanie taśmy, które mało kiedy działało poprawnie. Głowice również pozostawiały wiele do życzenia. Do tego wysoka cena i jak już wspomniałem niemałe koszty eksploatacji (w związku z dużym zapotrzebowaniem na taśmy) zadecydowały o szybkim wycofaniu magnetofonu z produkcji. M 2406 QD powstał w niewielkim nakładzie ok. 150 egzemplarzy i jest w tej chwili ciekawostką kolekcjonerską.

 

 

 

 

Zastosowanie

Magnetofon przeznaczony do stereofonicznego i kwadrofonicznego zapisu dźwięku z radioodbiornika, mikrofonów lub innych źródeł na taśmach o szerokości 6,35 mm oraz odtwarzania nagrań. Maksymalna dopuszczalna średnica szpul to 180 mm.

 

Budowa
Magnetofon posiada obudowę z tworzywa sztucznego z półprzezroczystą pokrywą.
Konstrukcja zbudowana w oparciu o nowoczesne elementy półprzewodnikowe.

 

Dane techniczne
Zasilanie z sieci 220 V, 50 Hz
Pobór mocy sieci 80 VA
Prędkość przesuwu taśmy 19,05 cm/s
Maksymalna średnica szpuli 180 mm
Pasmo przenoszenia 40 - 18000 Hz
Dynamika 56 dB
Wymiary 550 x 250 x 170 mm
Masa 13 kg