MUZEUM > MOTORYZACJA > SAMOCHÓD OSOBOWY MERCEDES-BENZ W115

 

MERCEDES-BENZ W115
(1968 - 1976)

PRODUCENT - DAIMLER-BENZ

MERCEDES W115 - samochód osobowy produkowany w latach 1968 - 1976.
Model W115 uważany jest za najlepszy samochód na świecie i jest prawdziwą legendą motoryzacji. Produkowany od 1967 roku doczekał się oficjalnej premiery rok później, gdzie został zaprezentowany na Targach Samochodowych w Genewie.
W115 pod względem trwałości i wytrzymałości był samochodem niezniszczalnym, a przy tym niezwykle wygodnym i komfortowym. Prosta solidna konstrukcja przyczyniła się do dużej niezawodności auta. Samochód zyskał miano całkowicie bezawaryjnego, ponieważ ludzie pokonywali nim setki tysięcy kilometrów bez poważniejszych napraw.
Na temat tego samochodu krąży wiele legend. Znawcy twierdzą że model W115 przyczynił się niemalże do upadku firmy, ponieważ nie psuł się (!) w związku z czym nie można było zarabiać na serwisowaniu. Inna legenda głosi, że samochody te słyną z niezwykle trwałych i wytrzymałych silników. Rekordziści potrafili przejechać popularną "sto piętnastką" ... nawet kilka milionów kilometrów bez remontu silnika. Brzmi to zupełnie niewiarygodnie, ponieważ kto produkuje dzisiaj takie auta ?
Ze względu na walory był to ulubiony pojazd urzędników, bogatych przedsiębiorców ... i taksówkarzy.

Samochody wyposażano w czterocylindrowe i pięciocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne. Pod względem przyspieszenia W115 nie zachwycał osiągami, ponieważ kierowca potrzebował kilkadziesiąt sekund aby rozpędzić auto od zera do 100 km/h. Trzeba było jednak brać pod uwagę że auto ważyło blisko 1,5 tony, jak również to że wymagania kierowców odnośnie osiągów były wtedy mniej wygórowane. W samochodach tej klasy bardziej ceniono luksus i "dyplomatyczną" jazdę.

Samochód przed wprowadzeniem na rynek przeszedł liczne crash testy. Producent chciał zadbać nie tylko o luksus ale i o bezpieczeństwo. Rozbito w sumie 26 samochodów w testach zderzeniowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dane techniczne
Rodzaj silnika ...

czterocylindrowy lub pięciocylindrowy
silnik rzędowy
- pojemność silnika 2.0, model silnika M121, typ silnika R4
- pojemność silnika 2.0, model silnika M115, typ silnika R4
- pojemność silnika 2.2, model silnika M115, typ silnika R4
- pojemność silnika 2.2, model silnika OM615, typ silnika R4 diesel
- pojemność silnika 2.3, model silnika M115, typ silnika R4
- pojemność silnika 2.4, model silnika OM616, typ silnika R4 diesel
- pojemność silnika 3.0, model silnika OM617, typ silnika R5 diesel
Rodzaj paliwa benzyna / olej napędowy
Skrzynia biegów manualna / automatyczna
Rodzaj napędu tylny
Segment E
Wymiary długość 468 cm, szerokość 177 cm, wysokość 144 cm
Rozstaw osi 275 cm
Masa własna około 1400 kg