MUZEUM > RTV > ODBIORNIK RADIOWY AMATOR STEREO

 

ODBIORNIK RADIOWY AMATOR STEREO
(DSS-101)

PRODUCENT - Zakłady Radiowe UNITRA-DIORA Dzierżoniów

AMATOR STEREO - pierwsza wersja stereofonicznego odbiornika domowego z całej serii AMATOR STEREO.
Jako nowoczesny odbiornik klasy standard dla każdego dostępny był w przystępnej cenie i umożliwiał odbiór audycji na wszystkich zakresach fal (na UKF również w Stereo). Radio wyposażono m.in. w wychyłowy wskaźnik dostrojenia i diodowy od sygnału Stereo. Odbiornik produkowano w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.

 

Odbiornik radiowy AMATOR STEREO
Fotografia: Użytkownik
lumpas55 z serwisu aukcyjnego Allegro

 

Instrukcja obsługi odbiornika radiowego AMATOR STEREO
Fotografia: Użytkownik tarzan55 z serwisu aukcyjnego Allegro

 

Zastosowanie

Odbiornik przeznaczony do monofonicznego odbioru programów radiowych emitowanych z modulacją amplitudy (AM) na falach długich, średnich i krótkich (pasma 13 m, 16 m, 19 m, 25 m, 31 m, 41 m i 49 m) oraz do monofonicznego i stereofonicznego odbioru programów emitowanych z modulacją częstotliwości (FM) w zakresie UKF 66,5 - 73 MHz.
Odbiornik jest przystosowany do współpracy z magnetofonem i gramofonem.

 

Budowa
Odbiornik radiowy posiada drewnianą obudowę. Jego części składowe to m.in. elementy półprzewodnikowe oraz układy scalone. Zakres fal krótkich został podzielony na dwa podzakresy K1 (31 m, 41 m, 49 m) i K2 (13m, 16 m, 19 m, 25 m).
Odbiornik wyposażony jest w układ automatycznej regulacji częstotliwości (ARC), oddzielną regulację barwy dźwięku dla tonów niskich i wysokich, wychyłowy (indukcyjny) wskaźnik dostrojenia i diodowy sygnału stereo, wewnętrzną antenę ferrytową dla fal długich i średnich. Ponadto posiada gniazda przyłączeniowe dla magnetofonu, gramofonu, kolumn głośnikowych, słuchawek oraz antenowe dla zakresów AM i FM.

 

Dane techniczne
Zasilanie 220 V, 50 Hz
Pobór mocy z sieci 30 W
Znamionowa moc wyjściowa 2 x 4 W (sinus)
Pasmo przenoszenia wzmacniacza m.cz. 80 - 16000 Hz
Wymiary 495 x 120 x 230 mm
Masa około 5 kg