MUZEUM > RTV > ODBIORNIK RADIOWY ZODIAK

 

ODBIORNIK RADIOWY ZODIAK
(AMPLITUNER STEREOFONICZNY)

PRODUCENT - Zakłady Radiowe UNITRA-DIORA Dzierżoniów

Radioodbiornik ZODIAK to amplituner stereofoniczny nad którym prace rozpoczęto pod koniec lat siedemdziesiątych.
Wtedy też powstała pierwsza wersja odbiornika o oznaczeniu DSS-401. Odbiornik był nową konstrukcją reprezentującą wysokie parametry techniczne i użytkowe, powstałą w oparciu o nowoczesne podzespoły. Większość elementów mechanicznych wykonano z tworzywa sztucznego. W odbiorniku zastosowano programator stacji dla zakresu UKF i wskaźnik dostrojenia na diodach LED. Dodatkowo z radiem wiązano duże nadzieje rozwojowe, w nowszych wersjach przewidywano zastosowanie elektronicznego zegara cyfrowego. Zapowiadany prototyp nigdy nie wszedł jednak do produkcji. W jego miejsce pojawiła się zmodyfikowana wersja o oznaczeniu DSS-402, o większej mocy wyjściowej. Nieco później na bazie radia ZODIAK opracowano amplituner TOSCA. Radioodbiornik produkowano na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

 

Fotografie: Użytkownik nietoperz666 z serwisu aukcyjnego Allegro

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowanie

Odbiornik przeznaczony do monofonicznego odbioru programów radiowych emitowanych z modulacją amplitudy (AM) na falach długich, średnich i krótkich (pasma 19 m, 25 m, 31 m, 41 m i 49 m) oraz do monofonicznego i stereofonicznego odbioru programów emitowanych z modulacją częstotliwości (FM) w zakresie UKF 66,5 - 73 MHz.
Odbiornik jest przystosowany do współpracy z magnetofonem i gramofonem.

 

Budowa
Odbiornik radiowy posiada drewnianą obudowę. Jego części składowe to m.in. elementy półprzewodnikowe oraz układy scalone. Zakres fal krótkich został podzielony na dwa podzakresy K1 (31 m, 41 m, 49 m) i K2 (19 m , 25 m). Zakres UKF jest strojony elektronicznie. Wbudowany programator umożliwia zaprogramowanie i klawiszowy wybór 4 stacji UKF.
Odbiornik wyposażony jest w układ automatycznej regulacji częstotliwości (ARC), oddzielną regulację barwy dźwięku dla tonów niskich i wysokich, diodowe wskaźniki sygnału stereo, dostrojenia oraz zera dyskryminatora, wewnętrzną antenę ferrytową dla fal długich i średnich. Ponadto posiada gniazda przyłączeniowe dla magnetofonu, gramofonu, kolumn głośnikowych, słuchawek oraz antenowe dla zakresów AM i FM.

 

Dane techniczne
Zasilanie 220 V, 50 Hz
Pobór mocy z sieci 80 VA
Znamionowa moc wyjściowa 2 x 10 W (sinus) dla DSS-401
2 x 15 W (sinus) dla DSS-402
Pasmo przenoszenia (AM) 60 - 3500 Hz
Pasmo przenoszenia (FM) 40 - 15000 Hz
Wymiary 530 x 140 x 300 mm
Masa 7,4 kg